EAST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS: ENTRIES CLOSED
-
- Posts: 559
- Joined: Thu Nov 15, 2012 10:26 pm
EAST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS: ENTRIES CLOSED
The EAST DISTRICT CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS are on SATURDAY, 6 DECEMBER 2014 at CAMPERDOWN PARK, DUNDEE.
This event is the principal race for East athlete selection of Inter District Teams for Edinburgh on 10 January 2015.
Race timetable:
11.00 am - Under 13 Girls (born between 1/9/01 and 31/8/03) - 3,200 metres
11.45 am - Under 13 Boys (born between 1/9/01 and 31/8/03) - 3,200 metres
12 noon - Under 15 Girls (born between 1/9/99 and 31/8/01) - 4,000 metres
12.20 pm - Under 15 Boys (born between 1/9/99 and 31/8/01) - 4,000 metres
12.40 pm - (two age groups, same distance) Under 17 Women (born between 1/9/97 and 31/8/99) and Under 20 Women (born between 1/9/94 and 31/8/97) - 5,000 metres
1.00 pm - Senior Women (born before 1/9/94) - 6,400 metres
1.30 pm - (two age groups, different distances) Under 17 Men (born between 1/9/97 and 31/8/99) - 6,400 metres, and Under 20 Men (born between 1/9/94 and 31/8/97) - 8,000 metres
2.00 pm - Senior Men (born before 1/9/94) - 9,600 metres
ENTRIES ARE NOW CLOSED. HERE IS THE LIST OF FIFE AC MEMBERS ENTERED:-
UNDER 13 BOYS: Duncan Crawford, Owen Keddie, Gavin McWhinnie, Iain McWhinnie, Ben Sandilands, Peter Scott
UNDER 15 GIRLS: Louise McCullagh
UNDER 15 BOYS: Euan Boyle, Craig Morris, Lewis Morton, George Rees, Adam Scott, Alex Thomson
UNDER 17 WOMEN: Katy Aitken, Ailsa Cruickshanks
UNDER 17 MEN: Ryan Brocklebank, Sam Fernando, Jamie Ingledew, Gregor Malcolm, Tristan Rees
UNDER 20 WOMEN: Mhairi Boyle, Annabel Simpson
UNDER 20 MEN: Fergus Ingledew, Logan Rees
SENIOR WOMEN: Abbie Bender, Innes Bracegirdle, Megan Crawford, Jennifer Cruickshanks, Beverley Gibson, Angela Howe, Katie Jones, Jennifer Kibble, Amie McKimmie, Margaret Martin, Sophie Mullins, Helen Sharpe, Sandra Tulloch
SENIOR MEN: Kenny Anthony, Luca Basso, Nick Brian, Scott Cassidy, David Cowan, Ruwan Fernando, Calum Harvie, Ian Hawkins, Jacob Howe, Graham Kirby, Gus McGhie, Hugh McKay, Tony Martin, Neil Millar, Andy Milne, Mike Mitchell, Ken Morris, Andrew Murphy, Dan Newman, David Norrie, Steven Pennycook, Roger Rees, Eddie Sanders, David Sleigh, Brian R Smith, Lee Strachan, Keith Taylor, Jez Tomlinson
This event is the principal race for East athlete selection of Inter District Teams for Edinburgh on 10 January 2015.
Race timetable:
11.00 am - Under 13 Girls (born between 1/9/01 and 31/8/03) - 3,200 metres
11.45 am - Under 13 Boys (born between 1/9/01 and 31/8/03) - 3,200 metres
12 noon - Under 15 Girls (born between 1/9/99 and 31/8/01) - 4,000 metres
12.20 pm - Under 15 Boys (born between 1/9/99 and 31/8/01) - 4,000 metres
12.40 pm - (two age groups, same distance) Under 17 Women (born between 1/9/97 and 31/8/99) and Under 20 Women (born between 1/9/94 and 31/8/97) - 5,000 metres
1.00 pm - Senior Women (born before 1/9/94) - 6,400 metres
1.30 pm - (two age groups, different distances) Under 17 Men (born between 1/9/97 and 31/8/99) - 6,400 metres, and Under 20 Men (born between 1/9/94 and 31/8/97) - 8,000 metres
2.00 pm - Senior Men (born before 1/9/94) - 9,600 metres
ENTRIES ARE NOW CLOSED. HERE IS THE LIST OF FIFE AC MEMBERS ENTERED:-
UNDER 13 BOYS: Duncan Crawford, Owen Keddie, Gavin McWhinnie, Iain McWhinnie, Ben Sandilands, Peter Scott
UNDER 15 GIRLS: Louise McCullagh
UNDER 15 BOYS: Euan Boyle, Craig Morris, Lewis Morton, George Rees, Adam Scott, Alex Thomson
UNDER 17 WOMEN: Katy Aitken, Ailsa Cruickshanks
UNDER 17 MEN: Ryan Brocklebank, Sam Fernando, Jamie Ingledew, Gregor Malcolm, Tristan Rees
UNDER 20 WOMEN: Mhairi Boyle, Annabel Simpson
UNDER 20 MEN: Fergus Ingledew, Logan Rees
SENIOR WOMEN: Abbie Bender, Innes Bracegirdle, Megan Crawford, Jennifer Cruickshanks, Beverley Gibson, Angela Howe, Katie Jones, Jennifer Kibble, Amie McKimmie, Margaret Martin, Sophie Mullins, Helen Sharpe, Sandra Tulloch
SENIOR MEN: Kenny Anthony, Luca Basso, Nick Brian, Scott Cassidy, David Cowan, Ruwan Fernando, Calum Harvie, Ian Hawkins, Jacob Howe, Graham Kirby, Gus McGhie, Hugh McKay, Tony Martin, Neil Millar, Andy Milne, Mike Mitchell, Ken Morris, Andrew Murphy, Dan Newman, David Norrie, Steven Pennycook, Roger Rees, Eddie Sanders, David Sleigh, Brian R Smith, Lee Strachan, Keith Taylor, Jez Tomlinson
Last edited by Frank McLaren on Fri Nov 21, 2014 1:42 pm, edited 22 times in total.
-
- Posts: 589
- Joined: Tue May 08, 2007 7:54 am
Re: EAST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS: CLOSING 20 NOVEMBER 2014
Hi Frank, George U15M, Tristan U17M and me MV40 please, thanks
Re: EAST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS: CLOSING 20 NOVEMBER 2014
Please enter Annabel Simpson W-U20. Thank you.
-
- Posts: 31
- Joined: Mon Sep 23, 2013 9:41 pm
Re: EAST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS: CLOSING 20 NOVEMBER 2014
Please enter Iain and Gavin McWhinnie U13s
Re: EAST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS: CLOSING 20 NOVEMBER 2014
Please enter Duncan Crawford u13.
Thank you
Thank you
-
- Posts: 108
- Joined: Wed Aug 13, 2014 4:26 pm
Re: EAST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS: CLOSING 20 NOVEMBER 2014
I'd like to enter, please - Katie Jones, senior woman.
-
- Posts: 42
- Joined: Fri Aug 23, 2013 2:03 pm
Re: EAST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS: CLOSING 20 NOVEMBER 2014
i will do this one. cheers kenny anthony
-
- Posts: 14
- Joined: Thu Oct 24, 2013 9:48 pm
Re: EAST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS: CLOSING 20 NOVEMBER 2014
Please enter me Euan Boyle (U15)
-
- Posts: 24
- Joined: Sun Oct 20, 2013 11:02 pm
Re: EAST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS: CLOSING 20 NOVEMBER 2014
Hi, can you include Owen Keddie for under 13's please. Thanks carol keddie