EAST DISTRICT CC CHAMPIONSHIPS, DUNDEE 7 DEC
-
- Posts: 559
- Joined: Thu Nov 15, 2012 10:26 pm
EAST DISTRICT CC CHAMPIONSHIPS, DUNDEE 7 DEC
EAST DISTRICT CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS, TO BE HELD AT CAMPERDOWN PARK, DUNDEE ON SATURDAY, 7 DECEMBER 2013
This event is the principal race for East athlete selection of Inter District Teams for Edinburgh on 11 January 2014.
Race Timetable:
11.30 am: Under-13 Girls – 3,200 metres
11.45 am: Under-13 Boys – 3,200 metres
12 noon: Under-15 Girls – 4,000 metres
12.20 pm: Under-15 Boys – 4,000 metres
12.40 pm: Under-17 and Under-20 Women – 5,000 metres
1.00 pm: Senior Women – 6,400 metres
1.30 pm: Under-17 Men – 6,400 metres, and Under-20 Men – 8,000 metres
2.00 pm: Senior Men – 9,600 metres
It is 3 to constitute a team in all of the younger age groups, with 4 to count for Senior Women and 6 for Senior Men.
Age Groups:
UNDER 13 GIRLS and BOYS: born between 1/9/00 and 31/8/02
UNDER 15 GIRLS and BOYS: born between 1/9/98 and 31/8/00
UNDER 17 WOMEN and MEN: born between 1/9/96 and 31/8/98
UNDER 20 WOMEN and MEN: born between 1/9/93 and 31/8/96
SENIOR WOMEN and MEN: born before 1/9/93
FIFE AC ENTRIES:-
UNDER-13 GIRLS: Sarani Fernando, Sam McInnes
UNDER-15 GIRLS: Katy Aitken, Ana Brocklebank, Louise McCullagh
UNDER-17 WOMEN: Mhairi Boyle, Ailsa Cruickshanks, Annabel Simpson
UNDER-20 WOMEN: Abigail Bender, Jennifer Cruickshanks, Laura Gibson, Stephanie Pennycook, Halina Rees
SENIOR WOMEN: Fiona Bracegirdle, Innes Bracegirdle, Lorraine Brown, Hester Burt, Megan Crawford, Angela Howe, Jennifer Kibble, Amie McKimmie, Janet McWhinnie, Margaret Martin, Sophie Mullins, Miriam Rennet, Helen Sharpe, Morgan Windram-Geddes
UNDER-13 BOYS: Stuart Aitken, Gavin McWhinnie, Iain McWhinnie, Craig Morris, Alex Thomson
UNDER-15 BOYS: Euan Boyle, Ryan Brocklebank, Jamie Ingledew, Gregor Malcolm, Jake Middleton, George Rees, Tristan Rees, Adam Scott
UNDER-17 MEN: Sam Fernando, Aidan Fernie, Fergus Ingledew, Ronan McKinstray, Logan Rees
UNDER-20 MEN: Zach Delaney, Skylar Lobdell, Bruce Millar, Callum Rennet, Liam Sleigh
SENIOR MEN: Bryce Aitken, Kenny Anthony, Gary Barker, Colin Brown, Scott Cassidy, Steve Clark, David Cowan, Brian Cruickshank, Ruwan Fernando, Calum Harvie, Jacob Howe, Graham Kirby, Mitch McCreadie, Hugh McKay, Neil Millar, Andy Milne, Stuart Milne, Ken Morris, Dan Newman, Roger Rees, Eddie Sanders, Melville Scobie, Brian R Smith, Jez Tomlinson
This event is the principal race for East athlete selection of Inter District Teams for Edinburgh on 11 January 2014.
Race Timetable:
11.30 am: Under-13 Girls – 3,200 metres
11.45 am: Under-13 Boys – 3,200 metres
12 noon: Under-15 Girls – 4,000 metres
12.20 pm: Under-15 Boys – 4,000 metres
12.40 pm: Under-17 and Under-20 Women – 5,000 metres
1.00 pm: Senior Women – 6,400 metres
1.30 pm: Under-17 Men – 6,400 metres, and Under-20 Men – 8,000 metres
2.00 pm: Senior Men – 9,600 metres
It is 3 to constitute a team in all of the younger age groups, with 4 to count for Senior Women and 6 for Senior Men.
Age Groups:
UNDER 13 GIRLS and BOYS: born between 1/9/00 and 31/8/02
UNDER 15 GIRLS and BOYS: born between 1/9/98 and 31/8/00
UNDER 17 WOMEN and MEN: born between 1/9/96 and 31/8/98
UNDER 20 WOMEN and MEN: born between 1/9/93 and 31/8/96
SENIOR WOMEN and MEN: born before 1/9/93
FIFE AC ENTRIES:-
UNDER-13 GIRLS: Sarani Fernando, Sam McInnes
UNDER-15 GIRLS: Katy Aitken, Ana Brocklebank, Louise McCullagh
UNDER-17 WOMEN: Mhairi Boyle, Ailsa Cruickshanks, Annabel Simpson
UNDER-20 WOMEN: Abigail Bender, Jennifer Cruickshanks, Laura Gibson, Stephanie Pennycook, Halina Rees
SENIOR WOMEN: Fiona Bracegirdle, Innes Bracegirdle, Lorraine Brown, Hester Burt, Megan Crawford, Angela Howe, Jennifer Kibble, Amie McKimmie, Janet McWhinnie, Margaret Martin, Sophie Mullins, Miriam Rennet, Helen Sharpe, Morgan Windram-Geddes
UNDER-13 BOYS: Stuart Aitken, Gavin McWhinnie, Iain McWhinnie, Craig Morris, Alex Thomson
UNDER-15 BOYS: Euan Boyle, Ryan Brocklebank, Jamie Ingledew, Gregor Malcolm, Jake Middleton, George Rees, Tristan Rees, Adam Scott
UNDER-17 MEN: Sam Fernando, Aidan Fernie, Fergus Ingledew, Ronan McKinstray, Logan Rees
UNDER-20 MEN: Zach Delaney, Skylar Lobdell, Bruce Millar, Callum Rennet, Liam Sleigh
SENIOR MEN: Bryce Aitken, Kenny Anthony, Gary Barker, Colin Brown, Scott Cassidy, Steve Clark, David Cowan, Brian Cruickshank, Ruwan Fernando, Calum Harvie, Jacob Howe, Graham Kirby, Mitch McCreadie, Hugh McKay, Neil Millar, Andy Milne, Stuart Milne, Ken Morris, Dan Newman, Roger Rees, Eddie Sanders, Melville Scobie, Brian R Smith, Jez Tomlinson
Last edited by Frank McLaren on Thu Nov 21, 2013 11:56 pm, edited 23 times in total.
-
- Posts: 589
- Joined: Tue May 08, 2007 7:54 am
Re: EAST DISTRICT CC CHAMPIONSHIPS – SIGN UP HERE
Hi Frank,
please register George + Tristan (U15), Logan (U17), Halina (FU20) and me (MV)
Thanks,
Roger
please register George + Tristan (U15), Logan (U17), Halina (FU20) and me (MV)
Thanks,
Roger
-
- Posts: 42
- Joined: Fri Aug 23, 2013 2:03 pm
Re: EAST DISTRICT CC CHAMPIONSHIPS – SIGN UP HERE
please enter kenny anthony mv 50 cheers.
-
- Posts: 80
- Joined: Sat Oct 04, 2008 2:53 pm
Re: EAST DISTRICT CC CHAMPIONSHIPS – SIGN UP HERE
Yes please - MV65++
Mel.
Mel.
-
- Posts: 5
- Joined: Fri Mar 15, 2013 5:36 pm
Re: EAST DISTRICT CC CHAMPIONSHIPS – SIGN UP HERE
Stuart Milne, SEN Male please
-
- Posts: 677
- Joined: Wed Jun 22, 2011 12:00 am
Re: EAST DISTRICT CC CHAMPIONSHIPS – SIGN UP HERE
Please include me.
Dan V45
Dan V45
Re: EAST DISTRICT CC CHAMPIONSHIPS – SIGN UP HERE
Please enter Ronan Mckinstray (u17) Thanks
Re: EAST DISTRICT CC CHAMPIONSHIPS – SIGN UP HERE
Please enter Jennifer Cruickshanks (U20) and Ailsa Cruickshanks (U17).
Thankyou!
Jen
Thankyou!
Jen
- Calum Harvie
- Posts: 132
- Joined: Fri Feb 11, 2011 4:07 pm
Re: EAST DISTRICT CC CHAMPIONSHIPS – SIGN UP HERE
Me too, please!
C
C
-
- Posts: 3
- Joined: Tue Dec 19, 2006 12:37 pm
Re: EAST DISTRICT CC CHAMPIONSHIPS – SIGN UP HERE
Hi Frank,
Please enter me for this one, MV60
Thanks
Eddie
Please enter me for this one, MV60
Thanks
Eddie